sobota, Listopad 20th, 2010

Świąteczne zwyczaje

Już niebawem święta. Któż nas nie lubi tego czasu spędzanego w miłej, rodzinnej atmosferze? Nawet przedświąteczne porządki nie wydają się aż tak straszne i nie spędzają nam snu z powiek, kiedy z kuchni dobiega zapach pieczonych ciast i typowych wigilijnych specjałów, w radiu słychać kolędy, a za oknem prószy śnieg. Kiedy dom pięknie lśni czystością, przychodzi czas na strojenie choinki. Ogromną radość z tego czerpią zwłaszcza dzieci, które biegają wokół zielonego drzewka i zawieszają na nim bombki i włosy anielskie. I nie ważne czy choinka jest żywa, prosto z lasu, czy sztuczna. Pięknie przystrojona i tak robi wrażenie.

W Wigilię Bożego Narodzenia od rana słychać krzątających się po kuchni rodziców, przygotowujących smaczne potrawy. Wieczorem, na świątecznym stole lądują pyszne, typowo wigilijne dania: zupa grzybowa z łazankami lub barszcz czerwony, karp, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, chałka, kutia oraz kompot z suszonych owoców. W każdym regionie potrawy mogą się od siebie nieco różnić, jednak tradycja nakazuje, że powinno ich być dwanaście. Teraz, aby rozpocząć wieczerzę trzeba poczekać aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zasiadając do wigilijnego stołu, przy którym znajduje się jedno nakrycie więcej dla niespodziewanego przybysza, należy pamiętać o połamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń. Często ten moment poprzedzony jest  chwilą modlitwy i czytaniem fragmentu z  Pisma Świętego poświęconego narodzinom Jezusa. Po sytym posiłku przychodzi czas, na który z niecierpliwością czekają najmłodsi, czyli wręczenie znajdujących się pod choinką prezentów. Gdy emocje związane z otrzymanymi podarunkami opadną, jest czas na kolędowanie z całą rodziną. Wieczór wigilijny powoli dobiega końca, jednak najwytrwalsi idą o północy na Pasterkę. Od tej pory można w kościele śpiewać kolędy, a także podziwiać piękną stajenkę. Kolejne dni spędzamy w gronie rodziny i znajomych. Święta szybko mijają, ale magiczna atmosfera towarzyszy nam praktycznie do samego Nowego Roku, a nawet dłużej, ponieważ kolędy śpiewamy do 2 lutego. Także pięknie przystrojona choinka do tego czasu może  cieszyć nasze oczy.

Podziel się z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • Wykop
  • Twitter
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.